Fotoğrafta gördüğünüz araç bir konsept tasarım değil. Dubai polisinin hali hazırda kullandığı ve bir Türk firması tarafından akıllı video analizi özellikleriyle donatılan gerçek bir araç.

Ekin Teknoloji A.Ş. ‘nin ”Akıllı Devriye (Smart Patrol)” adlı ürünü; Bir polis aracındaki devriye ışıklarının yerine takılacak şekilde ”tak çalıştır” olarak tasarlanmış. Üzerindeki kameralar ve yazılım sayesinde; araç hareket halindeyken yüz tanıma, plaka tanıma, hatalı park gibi analizler yapabiliyor. Bu sayede aranan araçları, aranan kişileri fark etmekte polis güçlerine önemli bir katkı sağlıyor.

Ekin’in geliştirdiği bu sistem Dubai başta olmak üzere pek çok Ortadoğu ve Avrupa ülkesinde kullanılıyor. ABD’de test sürecini tamamlamış durumda olup Şubat ayından itibaren kullanılmaya başlayacak.

Firmanın kurucusu Akif Ekin, teknoloji geliştirirken ”Minority Report (Azınlık Raporu)” , “Person of Interest” gibi Hollywood yapımlarında gösterilen kurgu teknolojilerin kendilerine ilham kaynağı olduğunu ifade ediyor.

Ayrıca belirtmek isteriz ki Dubai Polis Departmanı’nın Smart Patrol için çektiği tanıtım filmleri Hollywood filmlerini aratmıyor: