Denizli Büyük Şehir Belediyesi, Türkiye’deki tüm illere örnek teşkiledecek ölçekte bir ”Akıllı Şehir” uygulamasını hayata geçirmek üzere Biges A.Ş. ile anlaşma imzaladı. Şehir içi ulaşım ağının daha etkin ve verimli yönetimi için kurulacak sistem, gelişmiş bir trafik kontrol merkezinden sevk ve idare edilecek.

Hedefler

Şehir genelinde hizmet veren 150 Otobüs, 1203 Servis aracı ve 763 minibüs bir merkezden takip edilecek. Araçlara yerleştirilen ”acil çağrı butonları” gasp, kaza ve acil sağlık durumları gibi olaylarda kullanılacak, merkezle sesli iletişime geçilebilecek. Acil durum teyidinden sonra bölgeye müdahale edilecek. Aileler, servis araçlarında seyahat eden çocuklarını internet üzerinden takip edebilecekler.

Anlık Lokasyon

Araçların anlık lokasyonları gerçek zamanlı olarak merkeze aktarılacak. Böylece toplu taşıma sisteminin daha verimli kullanılması için bir altyapı hazırlanmış olacak.

Şehir içi ulaşımın izlenmesi, ve kayıt altına alınması; asfalt altı sensörler, 360 derece kameralar ve RFID okuyucular ile sağlanacak. Ulaşım ağındaki tüm araçlar bu sensörlerle anlık olarak takip edilecek, trafik yoğunlukları izlenip takip edilebilecek.

Tamamen Türk Mühendislerin Ürünü

Biges tarafından uygulanacak olan projenin tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirildi.