360 Derece video çekimini mümkün kılan cihazların geliştirilmesinden sonra, youtube, facebook gibi popüler platformlar bu videoların gösterimini desteklemeye başladı. 360 derece videoları izlerken, video ya sadece bir yönden bakmıyor, istediğiniz yönden bakabiliyorsunuz. Aslında bunu anlamak için aşağıdaki videoyu izlemeniz daha iyi olur. Eğer bilgisayardan izliyorsanız video üzerinde mouse ile açınızı değiştirebilirsiniz. Dahası IOS ürünlerinden izliyorsanız cihazınızı istediğiniz yöne çevirin ve videoyu farklı açıdan izleyin.

 

 

Facebook’un sanal gerçeklik gözlüğü olarak bilinen Oculus‘u satın alması, 360 derece video ve sanal gerçekliğin daha popüler hale geleceğini işaret ediyor. Peki 360 derece video güvenlik sektöründe kullanılabilir mi?

Güvenlik sektörü, nihai tüketici elektroniğindeki teknoloji ve trendleri takip eden bir sektör. Live streaming (canlı yayın) , bulut depolama (cloud recording), panoramik fotoğraf ve video, mobil cihazlarla etkileşim bu tarz teknoloji aktarımına örnektir. 360 Derece video ve sanal gerçeklik gözlüklerini güvenlik sektöründe görmek bizleri şaşırtmayacaktır.