Kablosuz internetin evlerimizde standart hale gelmesi ile bu bağlantı yöntemi destekleyen birçok cihaz üreticiler tarafından piyasaya sürüldü. Güvenlik sektöründeki üreticiler de doğrudan internete bağlanan kablosuz kameralar, kayıt cihazları ve alarm sistemleri ile bu gelişmeye çok hızlı şekilde ayak uydurdular. Günümüzde neredeyse her teknolojik aletin kablosuz olanı tercih ediliyor. Fakat bu durum ardında önemli bir riskler barındırıyor olabilir.

wi-fi,jammer-deauther

Wi-Fi ve diğer kablosuz bağlantı seçeceği her ne kadar kullanıcılar için kolaylık ve konfor sunuyor olsa da gerekli önlemler alınmazsa güvenliğinizi riske atar. Teknolojiyi çok yakından takip eden suçlular artık çok kolay ve ucuz şekilde bulunabilen Jammer, Deauther gibi cihazlarla Wi-Fi sinyalinizi keserek kameralarınızın kayıt yapmasını engelleyebilir.

Wi-Fi Deauther
Wi-Fi Deauther

Sıradan bir Jammer cihazı neredeyse bir mahallede bulunan tüm Wi-Fi cihazların sinyallerini bozabilir. Deauther ise daha düşük kapsama alanına sahiptir. Bu cihazlar aynı anda binlerce istek göndererek Wi-Fi modemlerin devredışı kalmasına ve bu modeme erişen tüm cihazların bağlantısının kopmasına neden olur. Deauther cihazların boyutları bir kibrit kutusunu geçmez. Suçlular bu cihazları cebinde taşıyabilir ve ufak bir pille saatlerce çalışmasını sağlayabilir.

Popüler tartışma platformu Reddit, benzer şekilde kameraları devre dışı bırakılarak hırsızlık mağduru olan insanların hikayeleri ile dolu. Ayrıca bu konuda özellikle ABD’de kaydedilmiş ve haberlere yansımış vakalar var.

Jammer ile yayını kesilebilecek bir wi-fi camera

Wi-Fi bağlantısı ve deauth saldırıları aslında yeni konular değil. Bu bilinen tehlikeye karşı birçok reçete tartışılmaya devam ediyor. Bunlardan en önemlisi Wi-Fi Allience (Wi-Fi Birliği) tarafından 2018 yılında duyurusu yapılan WPA3 güvenlik modu. WPA3, WPA2’ye göre çok daha koruma vaadediyor. WPA2 ile geri uyumluluğu olsa da WPA3’ün henüz piyasada yeterli yaygınlığa ulaştığını söylemek zor.

Güvenliğin üst düzeyde olduğu mekanlarda Wi-Fi cihazlar yerine kablolu cihazların kullanılması tehlikeyi büyük ölçüde önleyecektir. Kablolamanın mümkün olmadığı durumlarda ve hatta kablolu cihazların sabotaja uğraması durumunda yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için kablosuz çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun gibi komplike ve önemli sistemlerde kesintileri takip etmek ve geç kalmadan müdehale etmek veri kaybının ve güvenlik ihlalinin önüne geçebilmek için önem arz etmektedir. Bu noktada cihazların sağlık durumlarını sürekli sorgulayarak herhangi bir kesintide kullanıcıları haberdar eden IoT platformları ve gözlem istasyonlarından hizmet almak gerekir.