Yazımızın ilk bölümü için: https://guvenlik.teknolojileri.net/cctv-nin-tarihcesi-bolum-1/

…..

İlk bölümde belirtildiği gibi, analog video sinyali 1950’lerde Nasa tarafından dijital formata çevrilmişti. Peki dijital verinin getirdiği imkanlar CCTV sektörüne nasıl etki etti?

İlk Sabit Disk

1956 Senesinde IBM ilk bilgisayarını (Ramac 305) ve beraberinde geliştirdiği ilk sabit diski (IBM 350) tanıttı. Bu ilk sabit diskin içinde 50 adet 60cm çaplı disk bulunuyordu ve 3.7 Megabyte (5 milyon karakter) kapasitesinde ve 1500 kg ağırlığındaydı. Firma bu cihazları RAMAC 305 model bilgisayarlarla beraber 3.200$ ücretle kiralıyordu. Ürün 1969 Senesinde üretimden kaldırıldı.

Sabit diskler günümüzdeki fiziki ölçülerine 1980’lerde ulaştı. Bu tarihten itibaren kişisel bilgisayarlar her ev ve ofiste bulunabilecek ölçülere ulaşmaya başladı.

Video Capture Card (Video Yakalama Kartı)

Video kablosu üzerinden gelen analog video sinyalini analog video kasetlere kaydetmek yerine, bu sinyali dijitale çevirilerek sabit diske kaydetmek mümkündü. Kişisel bilgisayarlara takılacak bir eklenti ile analog videoyu dijitale çevirme fikri ilk olarak Aapps Corporation tarafından 1989’da piyasaya sunulan Apple Macintosh II için üretilen Micro TV adlı Tuner kartlarla ortaya çıktı. Karasal yayın sinyali TV Tuner ve bilgisayar işlemcileri ile dijitale çevirilerek PC ekranından izlenebiliyordu. Bu teknoloji 90’larda CCTV sektöründe de kullanılmaya başlandı.

DVR (Dijital Video Kaydedici)

DVR (Digital Video Recorder) ilk olarak 1999 senesinde Amerika’da tüketici elektroniği pazarına yönelik olarak piyasaya sürüldü. Televizyon yayınını kaydederek, istenirse tekrar izlemeyi veya yayın akışı saatinden bağımsız olarak seyretmeyi mümkün kılıyordu.

O dönemde CCTV sektöründe video capture kartlar kullanılıyordu. DVR’ların CCTV sektörüne uygulanması fazla sürmedi. DVR’ların piyasaya çıkışı ile CCTV sektöründe çok kullanılan; capture card ve multiplexer gibi ürünler kullanımdan kalkmaya başladı.

İlk Web Kamera ve Ağ Üzerinden Aktarılan İlk Görüntü

Dünya’nın ilk web kamerası ilginç bir ihtiyacın karşılanması için bir çözüm olarak geliştirildi.

1991 Senesinde Cambridge Üniversitesi’nin eski bilgisayar laboratuarında bir filtre kahve makinası vardı. Binadaki insanlar buraya kahve almaya geldiklerinde bazen makineyi boş buluyor ve hayal kırıklığına uğruyordu.

Bu kameranın anlık durumunu bilgisayar ekranından görüntülemek için bir kamera kuruldu. “XCoffe” diye adlandırılan bu kamera sayesinde insanlar kahve almaya gitmeden önce kahve var mı, yok mu görebiliyorlardı. 2001’e kadar aktif kalan bu kamera internette popüler olmuştu.

İlk IP Kamera

Seri olarak üretilen ilk IP kamera Axis tarafından 1996’da üretilen “Axis Neteye 200” dür.

Marten Gren ve Carl-Axel Alm ürünü tasarlarken; internet üzerinden başka bir cihaza ihtiyaç duymadan ulaşılabilecek bir kamera yapmayı hedeflediler. Ürün gerçek zamanlı bir video sağlamıyor, kameraya her ulaşıldığında 0.1MP (352×288) değerinde bir resim aktarıyordu. Bu özellikleriyle, ürünün CCTV sektörüne hitap etmeyeceği biliniyordu. Daha çok turistik amaçlı ve özel web sitelerinde anlık görüntü yayınlama amacı ile kullanıldı.

1999’da Mobotix linux tabanlı bir IP kamera üretti. Kamera için alarm ve kayıt yönetim programını da aynı zamanda piyasaya sundu.

Devam edecek…

Kaynakça: wikipedia