Uzunca bir süreden sonra yeni bir inceleme videosu çektik. Artık bu tarz videoları çok daha sık olarak web sitemizde bulacaksınız. Videoda veremediğimiz bazı konuları aşağıdaki notlarımızda bulabilirsiniz. Umarız beğenirsiniz.

 

Ürünler ve Fiyatları:

Ürün fiyatları konusunda Dahua distribütörü Okisan’dan bilgi aldık.

HFW5231EP-ZE Dahua EPoE Bullet Camera ($530+KDV)

LR1002 Dahua EoC Converter  (Bu ürünün fiyat bilgisini alamadık, ulaştığımızda güncelleyeceğiz)

DH-PFL2106-4ET-96 Dahua EPoE Network Switch (320$+KDV)

Not: Okisan’dan aldığımız bilgiye göre, EPoE switchlerin 16 ve 24 portları’da stoğa girmiş. Dahili EPoE Switch’li NVR’lar ise 1,5-2 ay gibi bir süre sonra stokta olacakmış.

 

EPoE Nedir?  “Extended PoE” (Arttırılmış PoE)

İsminden de anlaşılacağı gibi EPoE ; PoE enerjinin ve clasik networkün maksimum sınırı olan 100 metreyi geliştirmek için üretilmiş bir teknoloji. EPoE’de tek bir cat6 kablo üzerinden 800 metre data ve enerji göndermek mümkün. Hemde ilave ara switch yada aparat kullanmadan.

EPoE teknolojisini kullanabilmek için bir EPoE switche ve bir EPoE destekleyen kameraya ihtiyacınız var.

Test videomuzda gördüğünüz gibi, 500 metrelik bir top Ecolan 23 AWG kablo üzerinde yaptığımız testlerde ve daha sonra aynı kabloyu açarak yaptığımız testlerde sonuç gayet başarılı.

Ayrıca belirtmek isteriz ki, EPoE sistemi Cat 6 ‘nın 3 telini kullanıyor. Bunu da test ettik fakat videomuzda yer almıyor.

 

EOC  Nedir?  “Ethernet Over Coaxial” (Koaksiyel Kablo Üzerinden Ethernet)

Bu teknoloji ise, tek bir koaksiyel kablo üzerinden data ve enerji taşımak için geliştirilmiş. Böylelikle eski bir analog kamerayı, kablo değiştirmeden br EPoE IP Kamera ile değiştirebilirsiniz.

EoC için iki farklı test yaptık:

Birinci testimizi Bullwark marka “Mini CCTV” diye geçen 400 metrelik 3+1 kablo ile gerçekleştirdik. Test videomuzda göreceğiniz gibi sonuç başarılı.

EoC’nin maksimum mesafesi 1000 metre. Bu da demek oluyor ki, sadece eski alt yapılarda değil, uzun mesafeye konuşlandırmanız gereken kameralarda eğer fiber kablo kullanmak istemiyorsanız EoC’yi tercih edebilirsiniz.

 

İkinci testimizde ise bulunduğumuz iş merkezinin kablo mesafesi en uzun olan eski analog kamerasını bir EPoE IP kamera ile değiştirdik (160 metre RG6U6 Kablo). Sonuç yine başarılı.

EPoE ve EOC Uygulama Şeması:

 

Umarım incelememizi beğenmişsinizdir. Eksik kalan noktalar varsa yazımıza zaman içinde ilave edeceğiz.

Sorularınızı ve merak ettiklerinizi yorumlar kısmında cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

Bir sonraki görüşmemize kadar.. Hoşçakalın…