Bu videomuzda Dahua’nın PoC ürün grubunu inceleyeceğiz. Videoda değinmediğimiz bazı detaylar aşağıdaki yazımızdadır.

PoC Nedir?

İngilizcede “Power over coaxial” yani “koaksiyel kablo üzerinden enerji” anlamına gelmektedir. Koaksiyel kablo üzerinden video ve enerji iletimini sağlayan teknolojidir.

İncelediğimiz ürünler Dahua’nın HDCVI video formatını desteklemektedir.

Testimizde kullanılan ürünler:

1 adet HAC-HDBW2231RP-Z-POC-27135 PoC teknolojisini destekleyen Dahua HDCVI dome kamera.

Üzerinde bir adet 12V çıkış ta bulunmaktadır. Bu çıkış ile ikinci bir 12V cihazı çalıştırmak mümkündür.

 

 

 

 

 

1 adet XVR5208AN-4KL-8P PoC teknolojisini destekleyen Dahua XVR : BNC girişlerine bağlanan koaksiyel kablo üzerinden 48V göndererek 400 metre mesafedeki PoC destekli kamerayı çalıştırır.

 

 

 

 

 

200 mt Ersu RG6U6 Kablo

1 adet DH-PFM811-4CH Dahua PoC Transmitter : PoC desteği olmayan HDCVI kayıt cihazlarına PoC desteği kazandıran bir üründür. Aşağıdaki şema da gösterildiği gibi: kayıt cihazı ve kamera arasına koyulur. Tek koaksiyel kablo üzerinden enerji ve video iletimini sağlar.

Test 1: Yaptığımız incelemede, teknik servis ortamında HDCVI PoC Dome kameranın görüntüsünü sadece 200 mt RG6U6 kablo kullanarak PoC destekli XVR’a aktardık. Kamera tamamen XVR’ın sağladığı PoC enerji ile çalıştı. Herhangi bir adaptör kullanılmadı.

Test 2: Binamızda mevcut harici kameralardan birini PoC kameramız ile değiştirdik. Mevcut koaksiyel hattı kullanarak, ayrıca bir adaptör kullanmadan 150 metre mesafedeki kablomuzla testimizi gerçekleştirmiş olduk.

Yaptığımız testler kısa süreli testlerdir. Uzun süreli performans sahada gözlemlenmelidir. Metraj arttıkça kablo kalitesi önemli rol oynamaktadır.