guvenlik.teknolojileri.net ekibi olarak Dahua Türkiye ofisini ziyaret ettik. Ofis Batı Ataşehir’de bir plazada yer alıyor. Yaklaşık 30 kişilik bir çalışma ekibi var ve büyük kısmını Çin’lilerden oluşturuyor. Şu günlerde tüm ekip hafta sonları ofiste Türkçe eğitimi alıyormuş. Azimleri takdire şayan.

Bünyesinde bir showroom ve teknik servisde barındıran ofis henüz yapım aşamasında. Bittiğinde Türkiye’deki tüm Dahua marka arızalı ürünlere bu serviste bakılacakmış.

Henüz yapım aşamasında olduğundan fotoğraf alamadık. Fakat ofis tam olarak bittiğinde tekrar bir ziyaret gerçekleştireceğiz.

Dahua Türkiye Satış Sorumlusu Sayın Eason Zhong ile röportajımız:

 

A. Kılıç : Merhaba Eason, nasılsınız?

E. Zhong: Merhaba Serdar Bey, iyiyim.

A. Kılıç : Takipçilerimize kendinizi tanıtabilir misiniz?

E. Zhong: Öncelikle bütün Türk arkadaşlarıma selam söylüyorum. Ben Eason. Dahua Türkiye ofisinde satış sorumlusuyum.

A. Kılıç : Dahua firması hakkında bilgi alabilir miyiz?

E. Zhong: Bildiğiniz gibi, Dahua, güvenlik sektörünün en büyük ürün ve çözüm tedarikçilerinden biri. Şuanda13.000’in üzerinde çalışanımız var. Bu personelin 6.000’i ar-ge bölümünde çalışan mühendislerimizdir. Ürün ve çözümlerimizi 180 ülke ve bölgeye ihraç ediyoruz. Dünya genelinde 42 şubemiz mevcut.

A. Kılıç : Dahua Türkiye olarak, Türkiye’de güvenlik sektörünü nasıl destekliyorsunuz?

E. Zhong: Mesela, önümüzdeki haftadan itibaren Türkiye genelinde farklı şehirlerde seminerler organize ettik. Müşterilerimizin Dahua ve ürünlerini daha iyi tanımalarını hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi piyasa hergün değişiyor. Artık Dahua olarak, partner ve müşterilerimizle her zaman beraberiz. Amacımız piyasanın ihtiyaçlarını daha iyi ve hızlı analiz ederek, en iyi hizmeti ve ürünleri sunmak.

A. Kılıç : Eason, yakın gelecekte Dahua’dan yeni teknoloji ve ürün olarak ne göreceğiz?

E. Zhong: Birkaç sene önce firma olarak ürün ve donanım konusuna odaklıydık. Artık daha çok yazılım ve çözüm üzerine odaklanıyoruz. Şu anda Dahua’nın yapay zeka üzerine kurgulanmış kamera ve kayıt cihazları mevcut. Akıllı kameralarda insan yüzü tanıma özelliği mevcut. Ayrıca kişilerin davranışlarını ve fiziki özelliklerini analiz edebiliyoruz. Trafik sistemlerine yönelik çözümlerimizde sistem sadece trafik akışını analiz etmiyor. Aynı zamanda plakayı tanıyor ve vasıtayı kategorize ediyor. Ayrıca sürücülerin davranışlarını da analiz edebiliyor. Bu yapaz zeka teknolojisi, büyük data (bigdata) ve IoT (nesnelerin interneti) teknolojileri ile entegredir. Bu teknolojiler gelecekte ihtiyaç duyulacak pek çok çözümü barındırıyor.

A. Kılıç : Çok güzel. Bu yapayzeka serisi ürünlerin numunelerini test etmek için bekliyoruz.

E. Zhong: Evet, size bazı numuneler gönderebiliriz ve geri bildirimlerinizi bekliyor olacağım.

A. Kılıç : Tamamdır. Çok güzel. Bize zaman ayırdığınız için teşekkürler. Ofisiniz tamamen hazır hale geldiğinde sizi tekrar ziyaret etmeyi planlıyoruz.

E. Zhong: Tamamdır. Çok teşekkür ederiz. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.