Güvenlik kamera sistemlerindeki vazgeçilmez ekipmanlardan biri olan kayıt cihazlarının DVR, NVR, HVR, XVR gibi çeşitleri bulunmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse tüm kayıt cihazları, güvenlik kameralarından gelen görüntüleri kayıt altına alırlar. Görüntü kaydıyla beraber ses kaydı, yedek alma, uzaktan izleme ve kayıtları tekrar oynatma gibi özelliklere sahiptir. Aralarındaki en temel fark, ne tür kameralar ile birlikte kullanıldıklarıdır.

DVR (Digital Video Recorder) Nedir ?

DVR (Digital Video Recorder), cctv sistemlerde sıkça kullanılan dijital video kayıt cihazıdır. Dijital video kayıt cihazlarının kişisel amaçla kullanılanları da PVR olarak da bilinir. DVR’lar, güvenlik kamerasından alınan analog sinyalleri dijital formata dönüştürüp sabit diskte tutan ve sürekli video akışını diğer cihazlara aktarabilen cihazlardır.

DVR’lı sistemler kısaca analog kamera + koaksiyel kablo + DVR’dan oluşur.

Şekil 1- DVR arkadan görünüş: klipartz

DVR’lar genellikle analog kameralardan, koaksiyel kablo ile görüntü alır. Analog kamera + DVR ikilisi maliyet olarak nispeten daha uygun olsa da görüntü kalitesi ve fps açısından NVR + IP kamera ikilisinden geride kalmaktadır. DVR’ların 4,8,16,32 kanal seçenekleri mevcuttur. Mesafe konusunda ise analog kamera ile DVR arasındaki mesafe 300 metreyi aştığında görüntüde bozulmalar meydana gelebilir.

Koaksiyel Kablo Nedir ?

Şekil 2 Koaksiyel kablo iç yapısı: Wikipedia

A: Koruyucu dış kılıf
B: İletken örgü
C: Yalıtkan madde
D: İç iletken

Koaksiyel kablo (İngilizce kısaltması coax) analog kameralarla beraber sıkça kullanılır. Koaksiyel kablonun kesit alanı iç içe dört maddeden meydana gelir. Sinyal taşıyan hat en içtedir [D]. Sinyal hattı dielektrik sabiti yüksek bir yalıtkan içerisindedir [C]. Yalıtkanın çevresinde iletkenlerden oluşan bir örgü vardır [B]. Bu örgü topraklanmıştır. En dışta ise kablo kılıfı bulunur [A].

Ayrıca kablonun iletkenlerden oluşan örgü kısmı topraklanmış olmalıdır. Bu sayede kablo elektromanyetik alanlardan etkilenmeden geçebilir.

BNC Nedir ?

Şekil 3 BNC

BNC(Bayonet-Neil-Concelman) konnektör analog kameralarda kullanılan koaksiyel kabloların montajını sağlar. Koaksiyel kablonun DVR’a ve analog kameraya bağlantısında kullanılır. Piyasada uygulama şekli ve kullanım alanlarına göre onlarca farklı çeşit BNC bulmak mümkündür.

NVR (Network Video Recorder) Nedir ?

NVR (Network Video Recorder), adından da anlaşılabileceği gibi ağ tabanlı bir video kayıt cihazıdır. Bu sistemlerde IP kamera kullanılır. NVR güvenlik kamera sistemleri, DVR’lara göre daha gelişmiş ve özellikli bir güvenlik sistemine olanak sağlar. 8,16,32,64,128 ve hatta 256 kanal NVR’lar mevcuttur. NVR tabanlı sistemler DVR tabanlı sistemlere göre kullanımı daha esnektir.

NVR’lı sistemler kısaca IP kamera + ethernet kablosu + NVR’dan oluşur.

Şekil 4 – Genel NVR arkadan görünüş

Standart NVR larda sadece network bağlantısı için 1 veya 2 adet rj45 portu olur.(Şekil 4) NVR Bu porttan network switche bağlanır, böylelikle ağ üzerindeki tüm IP kameralar NVR’la ilişkilendirilebilir.

Şekil 5 Poe-NVR arkadan görünüş

PoE NVR larda modeline göre 4, 8, 16 rj45 portu olabilir. PoE NVR’lara port sayısı kadar kamera birebir kablolama ile bağlanabilir (Şekil 5).

NVR sistemlerde kablolama için ethernet(CAT5 veya CAT6) kablosu kullanılır. İletilen verinin hızı ve kalitesi açısından ethernet kablosu DVR sistemlerde kullanılan koaksiyel kablodan üstündür.


Şekil 6

NVR’ların arkasındaki port sayısı kamera kapasitesini ifade etmez. NVR’lar networke bağlanarak, ağ üzerindeki IP kameralara bağlanır, kaydeder ve yönetir. NVR’ların kamera kapasitesi cihazın işlemci gücü ile sınırlıdır. Bir NVR’ın kaç adet kamera desteklediğini anlamak için, ürünün teknik özelliklerine bakmak gerekir.

NVR’lar ile kullanılan IP sistemlerin avantajı, esneklik sağlayan ağ özellikleriyle beraber kullanılabilmesidir. PoE’nin ethernet veya WiFi üzerinden kullanılması, IP güvenlik sisteminin kurulum ve kullanımını kolaylaştırabilir.

Ethernet Kablosu ve Koaksiyel Kablo Karşılaştırması

Ethernet kablosu koaksiyel kabloya göre daha yeni bir teknoloji ürünüdür. Kolayca ağa bağlanmayı sağlar ve bu avantajı uygulamada büyük kolaylık sağlar.

Güç İletimi: POE destekli sistemlerde tek bir ethernet kablosu kullanarak kameraya hem güç hem data akışı sağlanılabilir. Koaksiyel kablolarda ise datayı taşıyan koaksiyel kabloya ek olarak kameraya güç verebilmek için de ayrıca bir kablo gereklidir. Bazı kablolarda enerji damarları koaksiyel kablo ile bütünleşik olarak üretilir. Uygulamada pratiklik sağlar.

Görüntü Kalitesi: IP sistemde ethernet kablolar görüntüyü sayısal data olarak taşırlar. Dolayısıyla görüntü kaybı yaşanmaz. Koaksiyel kablolarda mesafe arttıkça görüntü kalitesi düşebilir. Analog video koaksiyel kablo üzerinde iletilirken, çevresel etkenlerden; parazit, noise, distortion, renk bozulması gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Maliyet: Ethernet kabloları koaksiyel kablolardan daha ucuzdur, aynı şekilde RJ45 soketi BNC’den daha ucuzdur.

Hız: Koaksiyel kablolarda iletim hızı 10Mbps iken ethernet kablolarda bu hız 1000 Mbps’ye kadar çıkabilmektedir.

Uygulama Kolaylığı: Koaksiyel kabloları kamera veya DVR’a takabilmek için BNC’ye ihtiyaç duyulur. Kayıt cihazına takıp çıkarmak RJ45 kadar pratik değildir. Ayrıca BNC konnektör ethernet kablosunda kullanılan RJ45’e göre daha ağır ve pahalıdır. Ethernet kablosu koaksiyel kabloya göre daha hafif ve yumuşaktır.

Mesafe: Herhangi bir güçlendirici kullanılmadığı durumlarda koaksiyel kablolar ethernet kablolara göre daha uzun menzillidir.

Ethernet Over Koaksiyel dönüştürücü ile ethernet-koaksiyel dönüşümü yapabililir.

POE ve ePoe Teknolojisi

POE, IP kameraları tek bir ethernet kablosu üzerinden çalıştırmaya imkan tanır. Analog kameralara hem data kablosu hem de güç kablosu giderken, POE destekli IP kameralara sadece ethernet kablosunun ulaşması yeterlidir. Ethernet kablosu ile hem güç, hem data transferi mümkündür.

EPoE (Extended POE), isminden de anlaşılacağı gibi PoE güç ve data iletiminin üst sınırı olan 100 metreyi artırmak için üretilmiş bir teknolojidir. EPoE’de tek bir cat6 kablo üzerinden ilave ara switch veya aparat kullanmadan 800 metre data ve enerji göndermek mümkündür.

Poe, ePoE ve EoC ile ilgil daha fazla bilgi sahibi olmak için incelem videomuza göz atabilirsiniz.

DVR ve NVR Karşılaştırması

Kullanım ve uygulama açısından DVR ile NVR arasındaki en büyük fark, kameraların DVR’a doğrudan bağlı olması gerekirken NVR’larda aynı ağa bağlanmaları yeterlidir. NVR’ların bu özelliği hem işçilik hem de kablo yükünü azaltır. Ayrıca DVR’lar kameraya güç sağlamaz, kamerayı çalıştırabilmek için ayrıca bir güç beslemesi yapılır. NVR’lar ise poe destekli ise tek kablo ile hem data hem güç iletimi sağlar.

NVR’lar hem kablolu hem kablosuz kameraların desteklerken DVR’lar sadece kablolu kameralarla kullanılabilir.

DVR’larda kullanılan koaksiyel kablonun yönetimi, taşınması ve montajı NVR’larda kullanılan ethernet kablosuna göre daha zahmetlidir. Ayrıca DVR’lar güç kaynağına yakın olmak zorundadır.

DVR sistemlerinde kameralar analog görüntüyü koaksiyel kablo üzerinden direkt kayıt cihazına aktarır. Görüntü DVR’da işlenir. IP kameralarla oluşturulmuş bir NVR’lı sistemde ise görüntü kamerada işlenir ve NVR’a iletilir. Bu durum NVR’larda görüntü kaybının daha az, kalitenin yüksek olmasını sağlar.

Klasik koaksiyel kablolar ses iletemez ve DVR’lar genellikle sınırlı sayıda ses giriş kanalına sahiptir. NVR’larda ise her kamera ses iletimi yapabilir.

NVR’larda görüntü analiz, görüntü işleme gibi özellikler DVR’lar göre daha gelişmiştir. Çit boyundan izinsiz girişleri yakalamak, belirli bir alanda belirlenen zamandan daha uzun süre kalınması, eşya kaybı gibi video içerik analizleri NVR’da yapılabilir.

DVR’lar NVR’lara göre daha ucuzdur, düşük bütçeli uygulamalar için daha uygundur.

Büyük çaplı projelerde NVR kullanılması avantajlı olacaktır. Mesafenin ve kamera sayısının arttığı projelerde kameralardan DVR’a kadar kablo çekmek büyük zorlukken, NVR’lı sistemlerde kameraların ağa katılması yeterli olduğu için büyük projelerde NVR’lar tercih edilir. Ayrıca NVR’lara bağlanabilen maksimum kamera sayısı DVR’lardan çok daha fazladır.

XVR Nedir ?

XVR’ların en ayırt edici özelliği farklı teknolojiye sahip güvenlik kameraları aynı anda çalıştırabilmesidir. Bazı DVR’lar sadece AHD veya sadece HDTVI format desteklerken XVR hem hem de AHD’yi destekler ve HD kalitede kayıt alır.NVR gibi hem IP hem analog kameralara bağlanabilir. XVR’lar IP kameraları da desteklemektedir. Özellikle eski tip kamera sistemlerine yeni kamera eklemek isteyenler için ideal bir seçim olabilir.

XVR cihazlar, koaksiyel kablo üzerinden bağlantı kuran tüm kameraları eşzamanlı okuyup kaydedebildiği için güvenlik kamera sistemlerindeki karmaşayı azaltan bir çözümdür.

XVR cihazların 4,8,16,32 kanallı modelleri mevcuttur, bağlantı soketleri BNC soket yapısındadır.

HVR(Hybrid Video Recorder) Nedir ?

HVR (Hibrit Video Kaydedici), adından da anlaşılabileceği üzere DVR ve NVR’ın birleşimi denebilir. HVR’lar hem IP hem Analog kameralara uyumludur. Her ikisinden de veri alıp depolayabilir. IP kameradan ethernet (CAT5/CAT6) kablosu ile, analog kameradan ise koaksiyel kablo ile görüntüyü alır. Hali hazırda analog veya IP kameralı sistemlere farklı tür kamera ekleyebilmek için kullanır. Analog teknolojiden IP teknolojiye geçişte kullanıma sunulan HVR’lar, günümüzde yerini büyük ölçüde XVR’lara bırakmıştır.