Güvenlik ve gözetleme için artan talep, düşük maliyetli kameralara ihtiyacı arttırıyor.

Mikro sistemler geliştirmede deneyimli CSEM, bir ilk olan yapışkan yüzey veya mıknatısla hızlı monte edilen, tam otonom, portatif bir IoT kamera üretti.

CSEM ‘in geliştirdiği  “Witness” in en dikkat çekici özelliği oldukça küçük olması ve sticker gibi istenilen noktaya yapıştırılabilmesi. 80x80mm boyutuyla gizli kamerayı andıran Witness, güneş enerjisiyle çalışıyor ve aktif modda 1mW’den daha az enerji tüketiyor. Ön kısmında esnek, yüksek verimli bir fotovoltaik hücreyle, arkası ise yapışkan bir yüzeye sahip.

İç veya dış mekan kullanımı için uygun olan kamera yüksek dinamik aralıkta (120dB) ve 320×320 piksel 10 fps için 700uW’a yakın bir enerji harcıyor. 

Harekete duyarlı olarak çalışan kamera, yakaladığı görüntüleri 1 fps hızında kaydederek flash bellekte saklıyor.

 

İsviçre Araştırma ve Teknoloji Organizasyonu ’ndan Alain Serge Porret “Güvenlikten doğal yaşam gözetimine kadar çeşitli uygulamalarda kullanılabilen Witness, bize CSEM’in teknolojiye yatırımını gösteriyor. Hem gizlilik hem de verimliliği bir arada tutan düşük enerjili cihazlar üretmeye devam edeceğiz. bundan sonraki sürümlerde VGA çözünürlük ve gömülü yüz tanıma özelliği gelecek” dedi.