Dizaynı, performansı ve mobil uygulaması ile göz dolduran Ajax Kablosuz Alarm sistemini sizler için inceledik. Videoda değinemediğimiz bazı detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

2011 yılında  faaliyete başlayan “Ajax System” firması, kablosuz hareket dedektörleri ve kablosuz pencere ve kapı hareket sensörlerini geliştirmek ve üretmek üzere Ukrayna’da hizmet vermeye başlamıştır.

Bugün, Ajax sistem alt yapısı ile manyetik kontak ve hareket dedektörü haricinde; su baskını, duman/ısı algılama, otomasyon, tuş takımı, siren ve entegrasyon modülü gibi çeşitli modüllerinde kullanımına geçilmiştir.

 

Türkiye Temsilciliği

Ajax Alarm sisteminin Türkiye genel distribütörlüğü ve servis hizmetleri, 1985 yılında ticari faaliyetine başlayan ve 2012 yılında kurumsallaşan Ekingen Elektronik tarafından yapılmaktadır.

Sistem Kurulumu ve Genel Bakış

Şu an için Ajax’ın, siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği bulunmaktadır. Sistemin kurulacağı yere göre dekorasyona uygun, iki renkten birini seçmenize olanak sağlanmış.

Kurulum için Hub cihazına ethernet ya da gsm mikro sim kart bağlamak yeterli oluyor. Daha güvenli bir bağlantı olsun isterseniz, hem ethernet hem de gsm bağlantısını bir arada kullanmanız mümkündür.

Ajax Hub cihazı 2G desteklidir. 4.5G sim kart kullansanızda gene 2G olarak çalışacaktır. Zaten sistemin veri tablolarına bakıldığında, bağlantının en fazla 0.5kbit/s veri harcadığı belirtilmiş, bu nedenle 2G bağlantı kullanım için yeterli oluyor.

Eğer sistemi bir sim kart ile birlikte kullanacaksanız, en uygun fiyatlı data hatlarından bir tanesini kullanabilirsiniz

Sim kart, sadece hub cihazına internet/data erişimini sağlamak için kullanılıyor. Hub cihazının sesli iletişim ya da sizi araması gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Sadece internet/data hattı almanız yeterlidir.

Ürünlerin kurulumu, sisteme tanıtımı ve kullanımı oldukça kolay. Her bir kablosuz cihaz içinde kendine özel bir QR kod bulunmaktadır.

Öncelikle Hub cihazınıza 220 Volt elektrik, gsm veya ethernet ile internet bağlantısı sağlıyorsunuz. Aynı yerde bulunan hub on/off anahtarına bir kaç saniye basılı tutarak cihazınızı çalışır duruma getiriyorsunuz. Daha sonra mobil telefon işletim sisteminize uygun Ajax Mobil uygulamasını indiriyorsunuz.

IOS: https://itunes.apple.com/us/app/ajax-security-system/id1063166247?mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ajaxsystems&hl=en_US

Sistem uzak bağlantısı için Ajax bulut hizmetini ve şifrelenmiş güvenlik sunucularını kullanmaktadır.

Uygulamayı indirip ilk kurulum aşamasında, öncelikli olarak bir Ajax bulut hizmetine kullanıcı hesabı oluşturmanız istenecektir.

Sistem ikili doğrulama yaptığı için hesap oluştururken, hem email hem de gsm numaranızı form alanlarına doğru olarak yazmalısınız. Formu doldurup, Hesap oluştur düğmesine bastığınızda mail adresinize ve cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu, formda ilgili yerlere yazarak hesap oluşturma işlemlerinizi sorunsuzca  tamamlayabilirsiniz.

Hesap oluşturma işlemini tamamladıktan sonra kurulumu daha kolay hale getirebilmek adına, karşınıza kolay kurulum sihirbazı gelecektir.

İlk olarak sistemin ana kontrol ünitesi olan Hub cihazını hesabınıza tanıtmanız gerekiyor.

Hub cihazı, dhcp havuzundan otomatik olarak ip alacak şekilde tasarlanmıştır. Dilerseniz mobil uygulama ayarlarından hub cihazının ip adresini sabitleyebilirsiniz.

Hub cihazını, Ajax mobil uygulamasından iki adımda hesabınıza ekleyebilirsiniz.

1.Hub cihazınıza bir isim verin.

2.Hub üzerindeki QR kodunu okutun.Bir kaç saniye sonra hub cihazınız kullanıma hazır duruma geçecektir. Artık diğer kablosuz cihazlarınızı, hub cihazınıza ekleyebilirsiniz.

Hub cihazını ekledikten sonra oda eklemeniz gerekiyor. Daha sonra ekleyeceğiniz tüm kablosuz cihazları bu odalara ekleyebilirsiniz.

 

Mobil arayüzünden bakıldığından hub cihazının; bağlantı durumu, pil yüzdesi, sabotaj kapak durumu, 220 Volt elektrik bağlantı durumu, frekans parazit durumu, hücresel veri ve ethernet bağlantı durumu görülebilmektedir.

Hub ayarlarına girdiğiniz zaman; Kullanıcı ekleme, ethernet ayarlama, gsm ayarlama, geofence aktivasyonu,grup oluşturma, bölge testi ve sinyal ping süresi gibi ayarları yapılandırabilirsiniz.

Sistemi bir alarm takip merkezine bağlamanız gerekirse, gene hub üzerinden gerekli gsm, ethernet ve ip bağlantı ayarlarını yapabilirsiniz. Sistem Contact ID formatını desteklemektedir.

 

Starter Kit Paket içeriğinde;

1 adet ana kontrol cihazı Hub (RJ45 Ethernet ve 220 volt elektrik kablosu dahil)

1 adet manyetik kapı kontağı (Montaj ayağı ve 2 adet karşılığı dahil)

1 adet pet hareket dedektörü (Montaj ayağı dahil)

1 adet uzaktan kumanda bulunuyor.

Ayrıca ürünlerin montaj dübelleri, vidaları ve kullanma kılavuzları da kutuların içinde yer almaktadır.

 

Ajax Hub Ünitesi

Hub, Ajax güvenlik sisteminin ana kontrol iletişim cihazıdır. Dışarıdan bakıldığında  Access Point gibi görünmektedir. Cihazın üst tarafında Ajax Hub bağlantı durumunu da bildiren led aydınlatmalı Ajax logosu bulunmakta ve bu led isteğe bağlı olarak kısılıp, açılabilmektedir.

Bu logonun rengine bakılarak hub sisteminin internet bağlantı durumunu öğrenebilirsiniz.

Logo rengi kırmızı: Bağlantı yok.

Logo rengi yeşil: Sadece ethernet ya da gsm bağlantısı var.

Logo rengi beyaz: Hem ethernet hem de gsm bağlantısı var.

Hub cihazının alt kısmında 220v güç kablosu girişi, RJ45 ethernet kablosu girişi, SIM kart için bir bağlantı yuvası ve açma/kapama düğmesi bulunmaktadır. Tüm bu bağlantıların üzerini kapatan ve hub cihazını isteğe bağlı olarak duvara monte etmenizi sağlayan bir de koruyucu kapak bulunuyor. Bu kapak ayrıca hub cihazının yerinden sökülmesi durumuna karşı, sabotaj anahtarınıda aktif duruma getirmektedir.

Ajax Hub Jewellery isimli, tescillenmiş uzun mesafeli bir radyo frekans teknolojisi kullanmaktadır. Bu teknoloji ile tüm veri iletişimi kopyalanmaya ya da olası frekans karıştırmalarına karşı koruma altına alınmıştır. Olası bir sinyal değişikliği ya da sinyal karıştırılması algılanırsa, sistem kullanıcıya bir bildirim gönderip, otomatik olarak yedek bir frekansa geçmektedir.

Ana Hub cihazı, diğer cihazlar ile 868,0 ila 868,6 MHz frekansında çalışmaktadır. Ajax Hub’a bağlanan dedektörlerin maksimum iletişim mesafesi 25mW radyo sinyal gücü ve Jewellery iletişim protokolü ile açık alanda 2000 metre olarak  ölçülmüştür.

Hub cihazı, kendine  bağlanan her kablosuz cihaza 12 ila 300  saniye (ayarlanabilir) aralıklar ile bir ping/haberleşme sinyali gönderilebilmektedir. Herhangi bir cihazdan gelen alarm ise 150ms gibi kısa bir sürede hub cihazına ulaşmakta ve işlem yapılmaktadır.

Alarm kurulu değilken, duman ve su baskın gibi dedektörlerin haricindeki tüm dedektörler uyku moduna geçmekte ve güç tüketimi minimum seviyeye inmektedir. Uyku modu kesinlikle kablosuz modüllerin tamamiyle kapandığı anlamına gelmemektedir. Ajax hub tüm dedektörler ile sürekli bir iletişim halinde olup, herhangi bir cihaz kurcalandığında alarm kurulu olmasa bile, anında sabotaj alarmı verebilmektedir.

Hub sistem alt yapısına en fazla 100 adet kablosuz cihaz ve 50 adet kullanıcı eklenebiliyor.  Bu da büyük ölçekli bir uygulama için bile yeterli olacaktır.

Cihaz içinde bulunan dahili 2A li-ion pil ile elektrik kesintilerinde 10 ila 15 saate kadar sistem sorunsuzca çalışabilmektedir.

Dahili Geofence özelliğini aktif ederek, mekandan ayrıldıktan sonra sistemin kurulması, mekana yaklaşınca da sistemin devreden çıkarılması gerektiği yönünde mobil bildirim almanız mümkündür.

Sistem de ayrıca bir de PRO özelliği bulunmaktadır. Bu özellik, teknik servisin olası arızaları uzaktan çözebilmesi ve olay raporlarını inceleyebilmesi için sizin belirleyebileceğiniz bir süre boyunca, sisteminize uzaktan erişimine izin verebilmektedir.

 

Door Protect (Kablosuz Manyetik Kapı kontağı)

Kutu içinden 1 adet manyetik reed kontak ve biri büyük, biri küçük olmak üzere 2 adet mıknatıslı karşılığı ve bulunmaktadır. Kullanım alanına göre büyük veya küçük mıknatıs kullanılabilir. Küçük mıknatıs 1 cm, büyük mıknatıs 2 cm kadar algılama mesafesi sağlamaktadır. Paket içeriğinden çıkan minik kablolu soket ile üçüncü parti bir kablolu manyetik kontağa bağlanabilme özelliğine sahiptir.

Jewellery iletişim teknolojisi kullanıldığından cihazın, açık alanda 1200 metreye kadar Ajax hub ile sorunsuz iletişim sağladığı ölçülmüş.

Mobil uygulamadan bakıldığında, manyetik kontak üzerindeki dahili sıcaklık

sensörü sayesinde kontağınmontaj yapıldığı alanın sıcaklık değeri görülebilmektedir.

 

Cihaz, montaj yapıldığı yerden sökülmelere karşı sabotaj korumalıdır, ayrıca sabotaj korumalı montaj aparatının altında bulunan on-off anahtarı ile devreye alınıp, devre dışı bırakılabilir.

Üzerinde bulunan QR Kod mobil uygulamada okutulduktan sonra, on-off anahtarı kapatılıp, tekrar açılarak, sisteme kolaylıkla tanıtılabilmektedir.

 

Motion Protect (Hareket Dedektörü)

İnsan adımlarını algılayan, 20 kiloya ve 50 cm yüksekliğe kadar evcil hayvan, klima gürültüsü ve havaakımlarından etkilenmeyen; Açık alanda 1700 metreye kadar Ajax hub cihazı ile haberleşebilen ve sinyalleri dijital olarak işleyen bir hareket dedektörüdür.

Dedektör 2.4 metre yüksekliğe monte edildiğinde yatay da; 88,5 derece, dikey de; 80 derecelik açı ile 12 metre uzağa kadar algılama yapabilmektedir.

Dedektör, üzerinde bulunan montaj ayağı ile duvar ya da duvar köşelerine monte etmeye uygun üretilmiştir. Monte edildiği yerden sökülmelere karşı sabotaj korumalıdır. Bu dedektör tavan montajına uygun değildir.

Üzerinde bulunan QR Kod mobil uygulamada okutulduktan sonra, on-off anahtarı kapatılıp, tekrar açılarak sisteme kolaylıkla tanıtılabilmektedir.

 

SpaceControl (Uzaktan Kumanda)

Kurma, çözme, gece modu ve panik olmak üzere 4 farklı düğmesi bulunan, hub ile açık alanda 1300 metremesafeden iletişim kurduğu test edilmiş, kablosuz uzaktan kumanda anahtarıdır.

Düğmelerinden herhangi birine basılmadığı sürece, kumanda sürekli uyku modundadır.

Hub cihazına, kumanda kutusu üzerinde bulunan QR Kod okutularak ekleme yapılıyor ve ekleme sırasında kumanda üzerinde bulunan kurma ve panik tuşlarına, aynı anda basmak gerekiyor.

Kumanda üzerinden; Alarm kurma, alarm çözme, gece modunda kurma ve panik alarmı oluşturma işlemleri yapılabilmektedir. Uygulama ayarlarından, panik alarmını devre dışı bırakabilmeniz mümkündür. Kumandayı kaybetmeniz durumunda, uygulama üzerinden dilediğiniz zaman silebilir ve kumandayı etkisiz hale getirebilirsiniz.

 

Paket Harici Diğer Kablosuz Cihazlar

 

Glass Protect (Cam kırılma dedektörü)

Olası cam kırılma durumlarında alarm oluşturmak isterseniz, Glass Protect dedektörünü sisteminize dahil edebilirsiniz.

Yanlış alarmları önlemek için düşük ve yüksek frekanslarda ölçüm doğrulaması yaparak, 9 metreye kadar olan mesafeden cam kırılma tespitini yapabilmektedir. Algılama hassasiyeti uygulama üzerinden değiştirilebilmektedir.

Üzerinde bulunan QR kod ile sisteme kolaylıkla tanıtılabilir.

Sabotaj korumalıdır ve üçüncü parti dedektörlere bağlanabilir.

CombiProtect (Kombine – Hareket ve cam kırılma dedektörü)

Hareket ve cam kırılma dedektörlerinin tümleşik hale getirildiği bir üründür.

Hareket algılama ve cam kırılma dedektörlerinin birlikte kullanılması gerektiği yerlerde tümleşik olarak tercih edilebilir.Dahili sıcaklık sensörü mevcuttur.

 

Keypad (Tuş takımı)

Mobil cihazlar veya uzaktan kumanda haricinde sistemi kurmak ve çözmek için kullanılabilir.

Tuş takımı üzerinde bulunan dahili sıcaklık sensörü ile monte edildiği yerin sıcaklık durumu görüntülenebilir.

Hub cihazı ile açık alanda 1700 metre mesafeden haberleştiği test edilmiştir.

Alarm takip merkezi bağlantılarında zorlamalı kod girişini desteklemektedir.

 

Street Siren (Flaşörlü Harici Siren)

Ajax alarm sisteminize entegre edebileceğiniz, kablosuz, flaşörlü dış ortam sirenidir.

Alarm ses seviyesi uygulama üzerinden 85 ila 113 dB arasında ayarlanabilmektedir.

Hub cihazı ile açık alanda 1500 metre mesafeden haberleştiği test edilmiştir.

 

Siren, 4 adet CR123A batarya ile tamamen kablosuz olarak çalışabildiği gibi, isteğe bağlı olarak batarya +12V harici dc enerji ile de çalıştırılabilmektedir.

Duvar montaj aparatı sirenin üzerinde olup, sabotajlara karşı ivme ölçer ile alarm vermesi sağlanmıştır. Alarm anında siren oldukça güçlü bir ses ile uyarı vermekte ve siren üzerindeki lambalar yanıp sönerek, görsel olarakta alarm durumunu teyit etmektedir.

IP54 koruma sınıfına sahip olan ürün, iç ve dış mekan kullanımlarına uygundur.

Dahili sıcaklık sensörü sayesinde, montaj yapılan ortamın sıcaklık değeri ölçülebilir.

Alarm kurma ve çözme işlemleri sırasında sirenden onay sesi alınabilmekte olup, alarm kurulu iken siren üzerinde kırmızı bir durum lambasının yanıp sönmesi sağlanabilir.

 

Home Siren (Dahili Siren)

İç mekanlarda kullanılabilecek, 81 ila 113dB ayarlanabilir ses aralığı olan kablosuz dahili siren ünitesidir. Dahili sıcaklık sensörü mevcuttur.

 

Fireprotect (Duman ve Isı Dedektörü)

Fotoelektrik sensöre sahiptir. Duman olmasa bile +54 ile 65 dereceye kadar ani ısı artışlarında sesli ve ışıklı alarm verebilmektedir. Alarm vermeden önce iki kere alarm kontrolü sağlamakta ve yanlış alarmlarıen düşük seviyeye indirmektedir. Dahili sireni sayesinde hub cihazına bağlı olmasa bile sesli alarm verebilmektedir. Dahili sıcaklık sensörü mevcuttur.

 

Leaks Protect (Su Baskın Dedektörü)

Nikel kaplı bağlantıları ile  su geçirmez bir üründür. Bu sayede su baskını riski olabilecek zeminlere rahatlıkla koyulabilmektedir. Hassas sensörleri sayesinde erken su baskın tespiti yapabilmektedir.

 

WallSwitch (Enerji Monitörlü Güç Ünitesi)

Akıllı ev teknolojisinin olmazsa olmazı, uzaktan güç yönetimidir.

Bu modül 230 volt ile çalışan tüm elektrikli cihazlara, röle üzerinden 3 kW’a kadar elektrik verebilmekte ve istediğiniz cihaz mobil uygulama kullanılarak uzaktan açılıp, kapatılabilmektedir.

Ayrıca modüldeki dahili enerji monitörü sayesinde, bağlanan cihazın güç tüketimini de mobil yazılım üzerinden görebilirsiniz.

 

Transmitter (Kablosuz dedektör entegrasyonu)

Kablolu herhangi bir dedektörü kablosuz hale getirir ve transmitter üzerindeki dahili bataryalar sayesinde dedektöre gerekli besleme enerjisini verebilir.

Özellikle kablolu bim dedektör kullanılan yerlerde, bim dedektörü kablosuz hale getirip, Ajax sistemine dahil etmek için kullanılabilir.

 

Dahua IP Kamera

Sisteme rtsp link üzerinden herhangi bir ip kamera eklenebilmektedir fakat rtsp ile eklenen kamerayı uzak izleme yapabilmek için sabit ip ya da ddns gibi bir hizmete ihtiyaç duyulmakta ve kameralara da port yönlendirmesi gerekmektedir. Bu sorunların çözümü adına Dahua ip kameraları, Ajax mobil uygulama sistemine entegre edilmiştir. Dahua kameranın id özelliği aktif duruma getirildikten sonra, kamera kullanıcı adı ve şifresini uygulama üzerinde yazarak, kamerayı kolaylıkla Ajax alarm sistemine adapte edebilir ve kamera canlı görüntülerini Ajax uygulaması üzerinden izleyebilirsiniz.

 

Sonuç olarak Ajax Alarm; Ürün tasarım, malzeme kalitesi, stabil çalışma performansı ve başarılı mobil uygulaması ile bizleri oldukça olumlu yönde etkiledi. 

Ve aklımıza şu geldi: alarm konusunda çok fazla ve köklü firma var. Ama farklı bir bakış açısı ile ürünü tekrar dizayn etmek ve başarılı olmak mümkün. Her alanda bu böyle.

Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere…