İnceleme videomuzda değinemediğimiz bazı detaylar aşağıdaki makalemizdedir:

Kamera sistemlerinden beklentimiz canlı görüntüleme ve kayıt idi. Sonra; harekete tespiti, video sinyal kaybı tespiti gibi basit algılama özellikleri yaygınlaştı. Bir sonraki adımda “video içerik analizi” diye de adlandırılan akıllı video analiz özellikleri ile; kişi sayma, hız tespiti, sanal sınır/bölge oluşturma gibi gelişmiş video analizleri yaygınlaşmaya başladı.

Kamera sistemlerindeki yeni trend, literatürde AI (Artificial Intelligence) diye ifade edilen “yapay zeka”.

Yapay Zeka Nedir?

Temel anlamda yapay zeka: teknolojik ürünlerin ve bu ürünlere ait yazılımların, karşılaştıkları belli durumlarda, insan zekasına benzer şekilde çözüm üretebilme kabiliyetidir.

Bu incelememizde DAHUA’nın yapay zeka özellikleri içeren ürünlerini inceleyeceğiz. Bu sistemi incelemek için DAHUA Türkiye Ofisi’ne gittik. Çünkü hali hazırda Türkiye’de bu sistemden sadece bir tane var.

Sistemin özelliklerini ve kullanımını Dahua Türkiye Ofisin ‘de Teknik Destek Mühendisi olan Derrick bize anlattı. Daha sonra testleri kendimiz gerçekleştirdik.

Test ettiğimiz sistemin bileşenleri:

Dahua HF8242F-FD 2Mp Starlight Ip Kamera
Bu kamera yüz tanıma teknolojisini desteklemektedir.

Yüz tanıma teknolojisini kullanarak 6 farklı algılama yapabilmektedir.

 

 

 

Kamera üzerine gömülü bu özellikler;
1- Yaş bilgisi algılama ; genç, orta yaşlı, yaşlı
2- Cinsiyet algılama; Erkek, kadın
3- İfade algılama; Neşeli, sakin, öfkeli
4- Gözlük Algılama: gözlük, güneş gözlüğü
5- Maske; Kişi bir maske takıyorsa bu algılanır.
6- Sakallı/Sakalsız, Bıyıklı/Bıyıksız

Dahua IVSS 7016 all-in-one 256 Kanal 4K Yapay Zeka NVR Cihazı

Dahua’nın klasik NVR’larının sahip olduğu tüm özelliklere sahip bu cihazın bazı ilave kabiliyetleri var.

Cihaz donanım olarak güçlü. Intel 4 çekirdekli işlemciye sahip.
Yüz tanıma: Görüntü veritabanında 100.000’e kadar yüzü ve maksimum 10 milyon yüz meta verisini veya yüz görüntüsünü saklayabiliyor.

 

 

Test Zamanı!

Bu sistemin en önemli özelliklerinden biri, dışarıdan edindiğiniz bir fotoğrafı sisteme yükleyerek, kamera kayıtlarında bu kişiyi arayabiliyorsunuz. Hatta yüklediğiniz bu resim eşkal belirleme için çizilmiş bir robot resim de olabilir.

İlk tesitimizi ekibimizden Emrah Bey’in fotoğrafını sisteme yükleyerek yapıyoruz. Bir maçta çekilmiş, formalı ve şapkalı fotoğrafını sisteme yükleyip arama işlemini tamamlamamız takriben 1 dakikamızı alıyor.

Sistem içindeki videolarda Emrah Bey’in yüzüyle eşleşen sahneler hemen listeleniyor ve tıkladığınız video oynatılıyor.

Şunu belirtmek isteriz ki, yaptığımız bu arama testinde %100’e yakın bir doğruluk var. Yani, sistem farklı bir kişinin yüzünü hiç listelemedi.

İkinci testimizde, yine ekip arkadaşımız Özgür Bey’in resmini sisteme yükleyip, arama yapıyoruz.

Eşleşen videola aşağıdaki şekilde listeleniyor. Resimlerde cinsiyet, tahmini yaş aralığı ve %100 üzerinden bir puanlama ile bulunan resmin yüklenen resme benzerlik oranı da gösteriliyor.

Listedeki istediğimiz kutucuğa tıklayarak ilgili videoya ulaşabiliyoruz.

Aşağıda, canlı izleme ekranında ise, sağ tarafta yer alan kutucuklarda son geçen kişilerin yüzleri ve yüzlere ait tespitler yer alıyor. Kutucuklara dikkatli bakarsanız, gözlük ve güneş gözlüğü tespiti konusunda da sistem başarılı.

Yapay zeka tüm sektörler için henüz emekleme aşamasında diyebiliriz. Tüm ar-ge çalışmaları bu yöne yoğunlaştırılmış ve çok hızlı yol alınıyor. Yakın gelecekte çok daha stabil ve fonksiyonel sistemler insanların işlerini kolaylaştıracak ve güvenlik daha kolay sağlanabilecek.

Binlerce insanın bir arada olduğu AVM, Havalimanı, şehir merkezleri gibi noktalarda bu kadar hızlı ve isabetli bir arama yapmak ve ilgili videolara hızla ulaşmak gerçekten fark yaratacaktır.