Videoda yer veremediğimiz bazı detaylar aşağıdaki makalededir.

İnceleme videomuz:

Alarm sistemi üreticileri bilindik stabil ürünleri üzerinde çok fazla değişiklik yapmazlar. CCTV üreticileri arasında yaşanan sürekli yenilik ve yarış, alarm konusunda fazla kendini göstermedi.

Hem kullanıcılar, hem de alarm sistemi kurulumu yapan firmalar tarafından ihtiyaç duyulan çok basit özellikler dahi opsiyonel ve pahalı olarak sunuldu.

Bu açıdan bakıldığında Neutron’un kablosuz alarm sistemi barındırdığı yeniliklerle piyasada ses getirdi.

Bir yılı aşkın bir süredir takip ettiğimiz bu ürünü inceleme fırsatı bulduk.

Paket içeriği:

1 adet kablosuz alarm paneli + içerisinde 12v 7 amper switch mod trafo dahil
1 adet dokunmatik tuş paneli
1 adet kablosuz pır hareket dedektörü
1 adet kablosuz manyetik kapı pencere kontağı
2 adet uzaktan kumanda mevcut.

Harici siren ve akü paket içeriğinde bulunmuyor.

Sistem özellikleri:
8 kablolu, 32 kablosuz olmak üzere toplam 40 bölgeden oluşuyor. 20 farklı kullanıcıya şifre tanımlaması yapılabiliyor. En son gerçekleşen 512 olayı hafızasında tutabiliyor.
Panel üzerinde gsm, gprs ve ethernet modülü mevcut. PSTN yani karasal kablolu telefon bağlantısı bu modelde bulunmuyor. (Videoda göreceğiniz metal kasalı versiyonda PSTN bağlantısı ve daha fazla zone bulunuyor.) Ana kontrol panelinde anahtarlı kilit ve tamper switch mevcut. Ayarlar web arayüzünden veya akıllı telefon uygulaması üzerinden yapılabiliyor. Sisteme kablosuz pır, siren, tuş takımı, manyetik kontak, uzaktan kumanda, duman dedektörü, akıllı anahtar ve priz tanımlanabiliyor. Uzaktan kumanda üzerinde bulunan tuşlar yardımı ile akıllı prizler ya da anahtarlar kontrol edilebiliyor. Kablosuz ekipmanları panele tanıtmak oldukça kolay. Kablosuz ürünler 433mhz yerine, 868mhz radyo frekans ile haberleşiyor. Böylece 433hz de çalışan rf parazitleri en aza indirgenmiş.

Test Sistemimiz

Alarm paneli üzerinde bir adet mikrofon ve hoparlör mevcut. Sim kart kullanıldığı takdirde, istenildiğinde alarm paneli aranarak çift yönlü konuşma veya sadece ortam dinlemesi yapılabiliyor. Panel üzerindeki hoparlör dahili siren ve alarm devrede, alarm devre dışı sesli mesajını vermek içinde kullanılıyor.
Paneldeki sesli alarm devrede/ alarm devredışı uyarı mesajı isteğe göre program üzerinden kapatılabiliyor.

Sistem, istenilirse, alarm takip merkezlerine bağlanabiliyor. Uygulama ve web arayüzünden hangi bildirimleri almak istediğiniz belirlenebiliyor. Zamanlı kurulum ile günün istenilen saatinde alarm kur veya alarm devre dışı bırak ayarlanabiliyor.

Sisteme kablosuz siren bağlanmak isteniyorsa, ayrıca kablolu bir siren kullanmakta fayda var. Kablolu siren panelin yakın bir noktasına monte edilirken, kablosuz siren bina dış cephesine monte edilerek, ekstra güvenlik sağlanmış olur.

Bizim test etmediğimiz fakat ürün portföyünde bulunan bazı ürünler de var: Kablosuz keypad ve güneş enerjili siren gibi.. İhtiyaca göre sisteme eklenebilir

Neutron Alarm Kamerası
“Alarm doğrulama” sektörde yeni bir konsept. Alarm durumunda kullanıcılar alarmın gerçekten önem arz eden bir durum olup olmadığını doğrulama ihtiyacı hissediyorlar. Burada Neutron alarm kamerası devreye giriyor.

İsteğe bağlı olarak sisteme Neutron alarm kamerasıda bağlanabiliyor ve seçilen bölge ile eşleştiriliyor.

Kamera wi-fi veya kablolu olarak ağa bağlanabiliyor. 12V Enerji ile çalışıyor.

Eşleştirilen bölgeden bir alarm gelirse, mobil cihaz alarm bildirimi ile birlikte alarm gelen bölgenin kamera görüntüsünü ekrana getiriyor. Ayrıca bu görüntünün ilk 10 saniyesini ücretsiz olarak bulut sunucuya kaydedebiliyor. (Videomuzda yanlışlıkla 30sn. olarak belirtmişiz burada düzeltmiş olalım.)

Akıllı Ev (Smart Home) Özellikleri
Alarm oluştuğunda akıllı anahtar veya prizler ile de senaryolar oluşturulabiliyor.
Örneğin; Giriş kapısından alarm geldiği zaman giriş kapısı lambalarını aç veya girişte bulunan prizi çalıştır gibi.. Akıllı anahtarlar mobil cihaz ve uzaktan kumanda üzerinden kontrol edilebiliyor. Akıllı prizler ise sadece mobil cihaz üzerinden kontrol edilebiliyor.
Bildirimler; Sms, mobil uygulama üzerinden, sesli arama ile ya da eposta ile yapılabiliyor. (Sms sim kart takılı ise kullanılır)

Sonuç olarak
“Neutron Kablosuz Akıllı Alarm Sistemi” günümüzün gerektirdiği özellikleri ekonomik bir şekilde sunuyor. Uzun süreli performansı konusunda bir bilgi sahibi değiliz fakat, sisteminin kurulumu ve kullanımı kolay. Ayrıca pek çok kullanıcıyı cezbedecek özelliklere sahip.