Düşük güç tüketimine sahip HD ve Ultra HD görüntü işlemcilerinin geliştirimi konusunda öncü firmalardan Ambarella, CVFlow adını verdikleri yeni Ultra HD görüntü işleme mimarisine sahip işlemci ailesinin ilk üyesi olan CV1’i duyurdu.

CVflow mimarisi, 20 yıllık araştırma ve geliştirme süreçlerine ek olarak son dönemde büyük gelişme gösteren Deep Learning (Derin Öğrenme) ve DNN (Deep Neural Network / Derin Sinirsel Ağ) teknolojilerinin de katkısıyla sürücüsüz arabalar, otonom dronelar ve güvenlik kameraları gibi bir çok alanda uygulamalar ve ürünler geliştirmeye imkan sağlıyor.

 

CV1 çipi sayesinde güvenlik kameraları, motosiklet, araba ve yaya gibi genel nesneleri herhangi bir öğrenme periyoduna gereksinim duymadan algılayabilecek.

CV1 şu anda 4K ve 8 MegaPixel çözünürlükte görüntü işleyerek daha uzak mesafelerden nesne tanımlayabiliyor. Tamamen programlanabilir, yüksek verimli CVflow mimarisi düşük güç tüketimine rağmen dikkat çekici bir işlem gücüne sahip. Stereovision işleme yeteneği genel nesneleri herhangi bir öğrenme işlemi olmadan tespit edebiliyor. Böylece üreticilerin ve geliştiricilerin güvenlik kameralarında, trafik kameralarında, sürücüsüz araçlarda ve sürüş destek sistemlerinde çok güçlü çözümler sağlamasına olanak sunuyor.

“CVflow mimarisine sahip 4K görüntü işleme ailesinin yeni üyesi CV1 tanıtmak mutluluk duyuyoruz. CV1, Ambarella’nın yüksek çözünürlüklü görüntü işlemedeki geleneksel gücünü stereovision, sinirsel ağlar ve gelişmiş bilgisayar görüşü ile birleştirdi. Bu sayede müşterilerimiz programlanabilir ve yüksek performanslı bir platformda yeni nesil akıllı taşıtlar, hava araçları ve IP güvenlik kameraları geliştirebilecekler.” – Fermi WANG, CEO / Ambarella

Ambarella CV1 işlemcinin bilgisayar görüşü ve sağ altta normal kamera görüntüsü.

CV1 için yazılım geliştirme araçları mevcut. Kullanıcılar TensorFlow ve Caffee gibi derin öğrenme sistemlerinde ile geliştirdikleri sinirsel ağları CV1’e kolaylıkla aktarabilirler.

 

Kaynak: Ambarella